Divan Radio

Divan Your Mind

Current track
Title
Artist


OSCARS 2018, ja lista e plotë e fituesve

Written by on 05/03/2018

OSCAR 2018 ishte kryefjala e mediave dhe portaleve mbrëmjen e kaluar dhe orët e para të mëngjesit (me orën evropiane). Në këtë event të rëndësishëm u vlerësuan filmat më të mirë të 2017-ës:

 

Kjo është lista e plotë e çmimeve:

Produksioni më i mirë

“The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau (FITUES)

“Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer

“Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola

“Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer

“Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis

 

Miksimi më i mirë muzikor

“Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo (FITUES)

“Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin

“Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill

“The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern

“Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

 

Editimi më i mirë muzikor

“Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King (FITUES)

“Baby Driver,” Julian Slater

“Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green

“The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira

“Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

 

Dokumentari më i mirë

“Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan (FITUES)

“Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman

“Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda

“Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen

“Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

 

Kostumografia më e mirë

“Phantom Thread,” Mark Bridges (FITUES)

“Beauty and the Beast,” Jacqueline Durran

“Darkest Hour,” Jacqueline Durran

“The Shape of Water,” Luis Sequeira

“Victoria and Abdul,” Consolata Boyle

Make-up dhe flokë

“Darkest Hour,” Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick (FITUES)

“Victoria and Abdul,” Daniel Phillips and Lou Sheppard

“Wonder,” Arjen Tuiten

 

Aktori më i mirë në rol joprotagonist

Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” (FITUES)

Willem Dafoe, “The Florida Project”

Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Richard Jenkins, “The Shape of Water”

Christopher Plummer, “All the Money in the World”

 

Filmi i huaj më i mirë

“A Fantastic Woman” (Chile) (FITUES)

“The Insult” (Liban)

“Loveless” (Rusi)

“On Body and Soul (Hungari)

“The Square” (Suedi)

Aktorja më e mirë joprotagoniste

Allison Janney, “I, Tonya” (FITUES)

Mary J. Blige, “Mudbound”

Lesley Manville, “Phantom Thread”

Laurie Metcalf, “Lady Bird”

Octavia Spencer, “The Shape of Water”

 

Filmi i animuar me metrazh të shkurtër më i mirë

“Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant (FITUES)

“Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon

“Lou,” Dave Mullins, Dana Murray

“Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata

“Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

 

Filmi i animuar më i mirë

“Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson (FITUES)

“The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito

“The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo

“Ferdinand,” Carlos Saldanha

“Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

 

Efektet më të mira vizuale

“Blade Runner 2049,” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer (FITUES)

“Guardians of the Galaxy Vol. 2,” Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick

“Kong: Skull Island,” Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus

“Star Wars: The Last Jedi,” Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan

“War for the Planet of the Apes,” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

 

Montazhi më i mirë

“Dunkirk,” Lee Smith (FITUES)

“Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss

“I, Tonya,” Tatiana S. Riegel

“The Shape of Water,” Sidney Wolinsky

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

 

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër

“Heaven Is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel (FITUES)

“Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon

“Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright

“Knife Skills,” Thomas Lennon

“Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

 

Filmi më i mirë aksion me metrazh të shkurtër

“The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton (FITUES)

“DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk

“The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson

“My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.

“Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

 

Skenari më origjinal

“Get Out,” Jordan Peele (FITUES)

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

“The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani

“Lady Bird,” Greta Gerwig

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

 

Skenari i përshtatur më i mirë

“Call Me by Your Name,” James Ivory (FITUES)

“The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber

“Logan,” Scott Frank & James Mangold and Michael Green

“Molly’s Game,” Aaron Sorkin

“Mudbound,” Virgil Williams and Dee Rees

 

Kinematografia më e mirë

“Blade Runner 2049,” Roger Deakins (FITUES)

“Darkest Hour,” Bruno Delbonnel

“Dunkirk,” Hoyte van Hoytema

“Mudbound,” Rachel Morrison

“The Shape of Water,” Dan Laustsen

 

Kompozimi më i mirë

“The Shape of Water,” Alexandre Desplat (FITUES)

“Star Wars: The Last Jedi,” John Williams

“Dunkirk,” Hans Zimmer

“Phantom Thread,” Jonny Greenwood

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

 

Kolona më e mirë zanore

“Remember Me” from “Coco,” Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez (FITUES)

“Mighty River” from “Mudbound,” Mary J. Blige

“Mystery of Love” from “Call Me by Your Name,” Sufjan Stevens

“Stand Up for Something” from “Marshall,” Diane Warren, Common

“This Is Me” from “The Greatest Showman,” Benj Pasek, Justin Paul

 

Regjia më e mirë

“The Shape of Water,” Guillermo del Toro (FITUES)

“Dunkirk,” Christopher Nolan

“Get Out,” Jordan Peele

“Lady Bird,” Greta Gerwig

“Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson

Aktori më i mirë protagonist

Gary Oldman, “Darkest Hour” (FITUES)

Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”

Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”

Daniel Kaluuya, “Get Out”

Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Aktorja më e mirë protagoniste (FITOI)

Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Sally Hawkins, “The Shape of Water”

Margot Robbie, “I, Tonya”

Saoirse Ronan, “Lady Bird”

Meryl Streep, “The Post

Filmi më i mirë

“The Shape of Water” (FITOI)

“Call Me by Your Name”

“Darkest Hour”

“Dunkirk”

“Get Out”

“Lady Bird”

“Phantom Thread”

“The Post”

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Tagged as